lefttop.jpgpoleć nas

Poinformuj znajomych o istnieniu strony, przez kliknięcie w link poleć nas.

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co się dzieje w naszym gimnazjum (wycieczki, akademie, rady rodzicielskie) - zapisz się na naszą listę mailingową.

Sobota,
2014-12-20
Imieniny:
Bogumiły, Dominika
statystyki
Odwiedziło nas: 31081 osób
Do końca roku: 11 dni
Do wakacji: 188 dni
middletop.jpg

Ksiądz Jan Twardowski

Jesteś tu: » PSP im. księdza Jana Twardowskiego w Januszkowicach » Patron » Ksiądz Jan Twardowski

Ksiądz Jan Twardowski

Jan Twardowski - ksiądz, poeta. Urodził się 1 czerwca 1915 roku w  Warszawie. Okres szkolny rozbudził w chłopcu dwa zamiłowania: przyrodnika i poety. Wybuch wojny spowodował przerwanie studiów polonistycznych. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W jego sercu i umyśle zrodziło się powołanie kapłańskie. W r. 1945 wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego, a 4 lipca 1948 roku Jan Twardowski przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą parafią księdza Jana był Żbików, dzielnica Prószkowa. Był wikarym i katechetą w Państwowej Szkole Specjalnej. Następnie pracował także jako wikary w Kościele Stanisława Kostki  w Warszawie na Żoliborzu. Przez wiele lat był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie. Zajęciem, któremu poświęca w kapłaństwie wiele energii, jest praca z katechumenami oraz rozmowy z ludźmi szukającymi prawdy o Bogu.

Dzięki talentowi poetyckiemu, który systematycznie rozwijał oraz nieprzeciętnej  osobowości, stał się człowiekiem znanym i szanowanym. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę literacką.

Jana Twardowskiego wyróżniają takie cechy, jak: miłość do Boga i drugiego człowieka, do przyrody ojczystej,  skromność, subtelność, poczucie humoru, serdeczność,  szczerość i prawdziwość.

Jego poezja, a także proza łączy artyzm z dydaktyzmem. Ujmuje pięknem i zaskakuje mądrością. Zadziwia i poucza. W tekstach dla dzieci uczy je miłości i serdeczności; względem siebie, rodziców, dziadków, przyrody; a także  zrozumienia, odwagi, cierpliwości, dobrego zachowania. Potrafi wytknąć błędy i rozbawić. W sposób prosty tłumaczy prawdy wiary. Zmarł 18 stycznia 2006r. Trumna z ciałem księdza-poety została złożona w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.